26. 3. 27. 3. 2022 | 10:00 | Svitava lab

Mika Satomi: E-textil: šití elektroniky + Rabbit Control intro

Dvoudenní víkendový workshop vedený berlínskou umělkyní původem z Japonska Mikou Satomi (polovina skupiny KOBAKANT) přinese do Brna speciální nové přístupy tvorby pomocí E-textilu.
Elektronický textil je technologie, která k výrobě obvodů používá metalizované nebo uhlíkem naplněné nitě a textilie, které jsou elektricky vodivé. Můžete plést senzory a vyšívat obvody. Na tomto workshopu bude představeno několik technik E-textilu pro výrobu textilních senzorů, jejich čtení pomocí Arduino/Teensy mikrokontrolérů a používání ve vlastních interaktivních projektech využívajících jako výstup především zvuk a světlo. Když se spolu setkáme a budeme vyrábět věci, Mika bude mít zájem s vámi diskutovat o vaší představě o technologii: jak je chcete používat? co s ní chcete dělat? proč ji používáte? čím si představujete, že se v budoucnu stane?

ENG:

Electronic Textile is a technique that uses metalized or carbon infused thread and fabric that are electrically conductive to create electronics. You can knit sensors and embroider circuits. In this workshop, I will introduce several E-Textile techniques to make textile sensors, how to read them with Arduino/microcontrollers and use them in your own interactive projects.
I will be also interested in discussing with you about your idea of technology as we sit down and make things: how do you want to use them? what do you want to do with them? why do you use them? what do you imagine it to become in future?

About tutor:

Mika Satomi is a designer and an artist working in the field of e-Textiles, Interaction Design and Physical Computing. Her work explores how we relate with technology and what we really want in them.  She often collaborates with musicians and performers creating technology embedded costumes and interactive systems.
Since 2006 Mika has collaborated with Hannah Perner-Wilson, forming the art collective duo KOBAKANT creating artistic projects in the field of e-Textiles and Wearable Technology Art. She is a co-author of the e-Textile online database How To Get What You Want. Currently she lives and works in Berlin, Germany.

She works as a guest professor at the Weissensee Art Academy Berlin. She has been a researcher at the Swedish School of Textiles and at the Distance Lab, Scotland in the field of practice based design research. She holds BA in graphic design from Tokyo Zokei University, and MA in media creation from IAMAS, Japan.

Tento workshop je určený všem experimentátorům, zvědavcům, módním designerům, hudebníkům hledající nové interfacy, výtvarníkům atd…. Předešlá znalost pájení, šití či programování není nutná.

-> Jazyk workshopu: angličtina

-> CENA: plná i s vegetariánským obědem: 700,-
sleva pro studenty, ZTP a důchodce: 500,-
verze bez obědů: mínus 200,- (500/300)

-> MÍSTO: 49.223147990914015, 16.649218702747817

-> REZERVACE: futuresonix@gmail.com

Workshop se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

+