25. 9. 21. 9. 2021 | 20:00 | SVITAVA

Koncert: Jiří Y. Suchánek

Experiment – sonifikace dat – vlastní DIY nástroje a remixované staré IDM sety

Jiří Suchánek se dlouhodobě věnuje tvorbě trvalých audiovizuálních instalací, které často umisťuje do netradičních prostor (astronomická observatoř, jeskyně, lávka, duny, křoví…). Zkoumá trvanlivost elektronických médií v těžkých klimatických podmínkách a souběžně i nové formy komunikace multimediálního díla. Jeho umělecký přístup je syntetický. Ve svých dílech spojuje zvuk, světlo, sochařské objekty, elektroniku + kód s pečlivě vybranými prostory.  Středem jeho děl je zvuk, který je rozšířen nebo artikulován jinými médii, neočekávanými sociálními situacemi, či přírodními jevy.  Hledá způsoby synchronizace zvuku a světla. Pro své instalace komponuje hudbu a vyvíjí vlastní software fungující často jako sonifikační mezi doménový mediátor. Zabývá se tvorbou a vývojem netradičních dotykových i bezdotykových hudebních nástrojů a programováním v hudební tvorbě. Vystupuje s experimentální elektronickou hudbou založenou na sonifikaci atomových dat. Za tento projekt mimojiné  obdržel ocenění Excellence in sound art @ sound design na prestižní mezinárodní konferenci klingt gut! Symposium on Sound v Hamburku 2018.

     Realizoval řadu dlouhodobých multimediálních instalací ve veřejném prostoru, vystavoval a koncertoval i na řadě prestižnách mezinárodních festivalů jako např.: CTM, UNSOUND, ICAD, NEXT, NCCA, STIMUL, ENH,  NIME, klingt gut! atd. Byl na stážích v mezinárodních centrech STEIM, TIMET či Institute of Sonology.

   Od roku 2018 pořádá v Brně mezinárodní, poslechové večery akusmatické hudby SONIX, které jsou zaměřeny na multikanálové elektroaksutciké skladby, většinou prezentované ve tmě.

  Od roku 2009 je asistentem Kabinetu audiovizuálních technologií na Favu kde vyučuje předměty věnující se Sound artu a audio technologiím. V současnosti obhájil doktorát na JAMU na téma „Sonifikace v hudebnní kompozici a sound artu“. Od roku 2020 je zde i pedagogem nově založené specializace Kompozice elektroakustické hudby.

Jeho snem je na horách vytvořit elektronickou instalaci, která bude samostatně fungovat alespoň 500let a celá zaroste lišejníkem.

http://www.jiri-suchanek.net

PLANET.ATRIUM (fixed media, 2-channel, 2016):

https://www.jiri-suchanek.net/listen/

https://www.radiocustica.cz/jiri-suchanek-presuny-7586927

Vstup dobrovolný!